Przejdź do treści
Strona główna » Baza wiedzy » Program do obsługi kancelarii prawnej.

Program do obsługi kancelarii prawnej.

program do obsługi kancelarii

Na rynku dostępnych jest około 30 programów informatycznych, których zadaniem jest usprawnienie pracy związanej z zarządzeniem kancelarią prawną. W niniejszej publikacji skupię się na omówieniu, a także przedstawieniu własnych opinii dotyczących wyboru najlepszego oprogramowania dla Twojej kancelarii.

Należy zaznaczyć, że obecnie nie istnieją darmowe programy do zarządzania kancelarią. Wobec tego podjęcie świadomej decyzji, pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych i nadprogramowych kosztów.

Systemy dedykowane branży prawnej są podobne do CRM (ang. Customer Relationship Managment), a także do szerzej stosowanych w biznesie systemów ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Kancelarie prawne za pomocą programów informatycznych są w stanie zapisywać dane teleadresowe klientów w jednym miejscu, rejestrować sprawy oraz czas pracy prawników, załączać dokumenty czy fakturować.

Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?

W październiku 2020 roku powstał raport „Programy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?”.

Wskazany dokument został przygotowany na zlecenie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP. Klikając w powyższy link, możesz pobrać raport, który jest doskonałym źródłem wiedzy w zakresie wyboru i wdrożenia programu do obsługi kancelarii prawnej.

W raporcie znajdą Państwo odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie programy do obsługi prawnej są dostępne na polskim rynku?
  2. Jakie są cechy i funkcjonalności tych programów?
  3. W jaki sposób przeprowadzić proces wyboru programu?
  4. Jak z sukcesem wdrożyć oprogramowanie?

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę systemu informatycznego do zarządzania kancelarią?

Jak już wspomniałem oferta oprogramowań informatycznych jest w obecnych czas bardzo szeroka. Programy te różnią się od siebie, dlatego świadomy wybór powinien być poprzedzony wnikliwą analizą chociaż kilku z nich.

W ramach Rentownej Kancelarii pomagam wybrać najkorzystniejszą opcję spośród kilkudziesięciu rozwiązań. Posiadam wiedze o systemach pochodzących z firm wydawniczych takich jak IusCase czy Kleoas, jak i innych dostawców wywodzących się z firm informatycznych – np. Mecenas IT, Vicarius, Lobster, Advisor247 czy Softlex.

Wymienione wyżej programy, jak i wiele innych, każdego dnia są testowane i sprawdzane pod kątem funkcjonalności, technologii, bezpieczeństwa czy przydatności dla branży usług prawnych.

W mojej opinii poszukiwanie odpowiedniej opcji na własną rękę jest zadaniem długotrwałym i pracochłonnym. Kluczowe jest również wzięcie pod uwagę różnic pomiędzy dostępnymi softami. Jeżeli chcesz podjąć świadomą decyzję, zapraszam Cię do przesłuchania podcastu:

Program podstawowy do obsługi procesów w kancelarii prawnej

Oprogramowanie do kancelarii  to nowoczesne systemy do zarządzania kancelarią prawną. Warto również zatroszczyć się o podstawy i opanować narzędzia biurowe np. Office365, polecam kursy dedykowane dla prawników

program do obsługi kancelarii

Program dla kancelarii cena

Cena programu dla kancelarii waha się w przedziale pięćdziesiąt zł netto a dwieście zł netto miesięcznie, za użytkownika. Dla przykładu, przy pięcioosobowej kancelarii, gdzie cena będzie sto zł netto miesięcznie za osobę, zapłacimy pięć razy sto złotych, czyli pięćset złotych netto miesięcznie, roczne używanie programu to koszt albo inwestycja rzędu sześciu tysięcy złotych netto. Dlaczego koszt albo inwestycja? Bo przy niepoprawnym wyborze, wdrożeniu i szkoleniu, opłata może nam się nie zwrócić. Stąd warto skonsultować decyzję w Rentownej Kancelarii, by ograniczyć ryzyko błędnej decyzji i sprawić, by zakup stał się inwestycją w technologie legaltech.

Bezpieczeństwo danych w kancelarii

Programy dla kancealrii mogą być instalowane lokalnie na serwerze kancelarii, lub z środowisku chmurowym. Coraz większa liczba kancelarii decyduje się na umieszczanie dokumentów na serwerach dostawców zewnętrznych. Jest sporo zalet ale i pamiętajmy zagrożeń z tym związanych. Poziom zabezpieczeń dostawcy, który posiada setki kancelarii będzie zdecydowanie wyższy niż sami będziemy mogli osiągnąć, a będąc precyzyjnym otrzymujemy to bezpieczeństwo w zryczałtowanej opłacie za usługę. Nie musimy utrzymywać obsługi informatycznej i ponosić kosztów aktualizacji własnych zabezpieczeń.

Wszystko w jednym miejscu

Dostawcy programów dla kancelarii starają się zrealizować ideę by mieć wszystko w jednym miejscu. Kontakty, sprawy, zadania, dokumenty, czynności i faktury są przechowywane w określonej lokalizacji, jest to bezpieczne i niewątpliwie wygodne rozwiązanie. Producenci integrują się z różnymi innymi aplikacjami, np. z MS Outlook, GUS, Pocztą Polską, Portalem Informacyjnym Sądów Powszechnych, programami księgowymi i innymi technologiami, poprzez API. To w mojej ocenie jest przyszłość. Automatyzacja procesów na przykład fakturowania w kancelarii, znacznie skróci czas obsługi księgowej. Sprawdź jakie zadać sobie pytania przed zakupem programu?

Uprawnienia, czyli kto co widzi i może zobaczyć w kancelarii?

W systemach możesz ustawić zakres dostępów dla poszczególnych osób lub grup pracowników. Możemy np. ustawić żeby aplikanci nie widzieli stawek po jakich kancelaria realizuje zlecenia, możemy ograniczyć widoczność dokumentów w sprawach, podzielić się sprawami ze wspólnikami, tak aby każdy widział swoje ale korzystał z jednego programu.

Rejestracja czasu pracy

Jedna z kluczowych wartości zakupu programu, kancelarie które decydują się na skorzystanie z technologii i zapisywanie czasu pracy, potrafią zarobić na roczne utrzymanie programu w tydzień. Sprawdź proste metody zwiększające rejestrację czasu pracy. Poświęciłem oddzielny odcinek podcastu na rozważania, po co rejestrować czas pracy:

program do obsługi kancelarii

Czy program jest dla mnie?

Kancelarie często sięgają po tego typu programy na etapie wzrostu. Jeśli masz poczucie, że liczba spraw znacząco przyspiesza, tracisz panowanie nad przepływem pracy w kancelarii, jesteście obciążeni czynnościami administracyjnymi z pewnością program do obsługi kancelarii może ci pomóc. Sprawdź trzy skuteczne sposoby rozliczeń w kancelarii prawnej. Zapraszamy do konsultacji!

program do obsługi kancelarii
program do obsługi kancelarii
Sprawdź bezpłatnie szczegóły, zostaw numer oddzwonimy
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego powyżej adresu e-mail oraz numeru telefonu przez firmę: Piotr Chodosz z siedzibą w Otwocku, ul. Narutowiczza 24A w celu kontaktu bezpośredniego.