Prawniczka zastanawia sie jak zarządzać czasem w kancelarii.

Praktyczne przykłady do zastosowania w kancelarii

Sposobów rozliczania się kancelarii prawnych z klientami jest kilka. Pochylam się ostatnio mocniej nad tym problemem i analizuje różne wymiary tej rzeczywistości. Sprawa sprowadza się w istocie do prawidłowych wycen wartości pracy prawników.

Jak już wspomniałem, istnieje kilka możliwości wycen spraw i projektów prawnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma rozwiązań idealnych. Uważam, że poruszanie się po kilku podstawowych ze świadomością co się pod nimi kryje, może dostarczyć Państwu cennego spojrzenia na biznes.

Przykład

Mamy do czynienia z kancelarią, w której stawka godzinowa za pracę Partnera wynosi 800 złotych netto. Radca Prawny pracuje na rzecz klienta za 300 złotych netto, a Aplikant 100 złotych netto za godzinę. Prawnicy prowadzą sprawę i zakładają, że w ciągu miesiąca zajmie im ona 17 godzin. Partner przepracował 3h, Radca Prawny 6h, a Aplikant 8h.

Kancelaria stosuje mieszane sposoby rozliczeń:

Sposób I – Ryczałt

Wartość ryczałtu określono na 3.000 złotych netto. Jeżeli więc przepracowaliśmy 17h, faktura będzie opiewała właśnie na tę kwotę.

Warto w tym miejscu zastanowić się ile faktycznie zarobili Partner, Radca Prawny i Aplikant i jaki był ich udział w fakturze.

Wiemy, że Partner przepracował 3h, Radca Prawny 6h, a Aplikant 8h. Znane są również stawki – odpowiednio 800, 300 i 100 złotych netto za godzinę.

Stosując prostą matematykę możemy zauważyć, że:

  • Partner zarobił 1.140 z 3.000 złotych, co stanowi 48% tej kwoty. Pracował po stawce wynoszącej średnio 480 złotych netto, czyli poniżej swojej stawki. Różnica w tym przypadku wyniosła 320 zł/h.
  • Radca Prawny zarobił 1.080 z 3.000 złotych, co stanowi 36% tej kwoty. Pracował po stawce wynoszącej średnio 180 złotych netto, czyli poniżej swojej stawki. Różnica w tym przypadku wyniosła 120 zł/h.
  • Aplikant zarobił 480 z 3.000 złotych, co stanowi 16% tej kwoty. Pracował po stawce wynoszącej średnio 60 złotych netto, czyli poniżej swojej stawki. Różnica w tym przypadku wyniosła 100 zł/h.

Należy dodać, że w omawianym przypadku różnica między fakturą ze stawkami godzinowymi, a ryczałtem wynosi 2.000 złotych, jeżeli przyjęlibyśmy drugi sposób rozliczenia.

Sposób II – Godzinowo

W tej metodzie sprawy rozliczane są według sumy godzin wynikających z czynności w ramach prowadzenia danej sprawy.

Mając na względzie powyższe założenia, przyjrzyjmy się jak wygląda wynagrodzenie prawników.

  • Partner: 3h x 800 zł = 2.400 zł
  • Radca Prawny: 6h x 300 zł = 1.800 zł
  • Aplikant: 8h x 100 zł = 800 zł

Nie trudno zauważyć, że w danym przypadku kancelaria zarabia  5.000 złotych netto.

Sposób III – Ryczałt z limitem godzin

W tej sytuacji określamy wartość ryczałtu oraz ilość godzin, które zamierzamy poświęcić w danej sprawie (załóżmy, że w tym przykładzie będzie to 10h). Wszystkie godziny ponad ustalone 10 godzin będą liczone po równej stawce wynoszącej 200 złotych.

Jeżeli przepracowaliśmy dla klienta 17 h, to faktura będzie opiewała na kwotę 4.400 złotych netto (3.000 zł + 7h x 200 zł = 4.400 zł).

Warto zaznaczyć, że ten sposób jest najczęściej stosowany przy stałej współpracy z przedsiębiorcami.

Biorąc pod uwagę mnogość i różnorodność spraw, z którymi mierzą się kancelarie prawne, zachęcam do spojrzenia na ich przebieg z punktu widzenia rozliczeń, a także do podjęcia próby odnalezienia własnej wartości i wypracowania indywidualnych modeli badania efektywności.

Jeśli uważasz, że treści z tej strony są wartościowe i chcesz pogłębić swoją wiedzę z transformacji kancelarii, zapraszam Cię do niezobowiązującej rozmowy, gdzie sprawdzimy, czy będziemy sobie w stanie pomóc. Pomogłem kilkustet kancelariom prawnym w Polsce rozwiązać różne problemy związane z zarządzaniem, technologią, marketingiem prawniczym i sprzedażą. Bezpłatną rozmowę umówisz klikając w TEN link. 

Udostępnij wpis: