Sztuczna inteligencja zdaje się być teraz tematem, który jest na ustach wszystkich. Fakt ten specjalnie nie powinien dziwić, ponieważ obecny rozwój AI z powodzeniem można porównać do powstania internetu, czy upowszechnieniu się telefonów komórkowych.

Z powodu coraz szybciej stąpającej rewolucji, wiele osób uległo swoistej panice. Strach przed utratą pracy z powodu AI wyraźnie nasilił się w przeciągu ostatnich miesięcy. Oczywistym jest, że tak duże zmiany wzbudzają niepokój, szczególnie w sytuacji, w której AI całkiem dobrze radzi sobie z praktycznie każdym rodzajem pracy umysłowej. Czy zatem AI ma szansę zastąpić prawników w kancelariach?

Rozwój LLMów – rewolucja, która przyszła znienacka

Sztuczna inteligencja była przez długi czas jedynie koncepcją znaną z książek, filmów i gier o tematyce fantastyki naukowej. Pierwsze nieskomplikowane algorytmy pojawiały się co prawda na przełomie ostatnich dwóch dekad, jednak były to wyłącznie proste programy bazujące na jeszcze prostszych rozwiązaniach.

Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się wraz z doskonaleniem uczenia maszynowego. Algorytmy zaczęły pozyskiwać coraz większą ilość informacji, przez co ich poziom zaawansowania stale się zwiększał. Można powiedzieć, że to my przyczyniliśmy się do tak dużego ich skoku w rozwoju. W jaki sposób? Na pewno nie raz i nie dwa, dane Ci było mierzyć się z zabezpieczeniem strony nazywanym CAPTCHA.

Zaznaczane rowerów na zdjęciu, czy pokazywanie prawidłowej kolejności obrazków wydawało się banalny sposobem, który miał zapewnić, że użytkownik nie jest botem, tylko człowiekiem. Za każdym razem, kiedy rozwiązywało się te proste zagadki, algorytm dostawał strzał informacji i tym samym uczenie maszynowe stawało się coraz bardziej efektywne.

Prawdziwe technologiczne trzęsienie ziemi nastąpiło w ostatnim kwartale 2022 roku, kiedy to OpenAI ukazała światu swoje najnowsze dzieło – ChatGPT3, czyli pierwsze, powszechnie dostępny i darmowy LLM (Large Language Model). ChatGPT okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ponieważ zainteresowanie projektem osiągnęło najszybszy pik wzrostu danym trendem w ostatniej dekadzie.

Możliwości, które oferował w październiku 2022 ChatGPT dosłownie zwalały z nóg. Wiele branż poczuło nieprzyjemny, pełzający po plecach dotyk zimnej, cybernetycznej ręki AI. Wraz z kolejnymi miesiącami zaczęły pojawiać się kolejne wersje ChatuGPT, jak i innych narzędzi opartych sztuczną inteligencję.

W którą stronę idzie AI?

W stronę rozwoju – to wiadomo na pewno. Świetnym tego przykładem jest samouczenie się Mid Journey, czyli narzędzia AI do generowania grafik. Pierwsze wersje nie dawały sobie rady z odwzorowaniem ludzkich palców, ilością zębów i często wzrokiem (zez rozbieżny w co drugiej grafice). Piąta wersja jest już w stanie skutecznie tworzyć fotorealistyczne zdjęcia, które trudne są do odróżnienia z rzeczywistością.

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z najnowszą wersją ChatuGPT, który pozwala generować bardzo zaawansowane treści, choć niestety nadal miewa halucynacje. Polegają one na „wymyślaniu” źródeł wiedzy przez AI. Piąta wersja Chatu ma być wolna od tego problemu.

Kancelaria prawna ze sztuczną inteligencją – jak dalekiej przyszłości to pieśń?

Mogłoby wydawać się, że kancelaria prawna ze sztuczną inteligencją na pokładzie jest wizją z dalekiej przyszłości, jednak rozwój LLMów bardzo wyraźnie pokazuje, że narzędzia AI potrafią skutecznie definiować i rozwiązywać różne problemy natury prawnej. Oczywiście na ten moment jest to na dość niskim poziomie merytorycznym, jednakże najnowsze wersje narzędzi AI podłączone są do internetu, dzięki czemu potrafią przeczesywać sieć w poszukiwaniu konkretnych informacji.

Świetnym tego przykładem może być sytuacja z Wielkiej Brytanii, gdzie studentka za pomocą ChatuGPT odwołała się od mandatu. 22-letnia Brytyjka wysłała do urzędu pismo wygenerowane przez Chat i ku jej zdziwieniu… urzędnicy cofnęli mandat. Powyższy przykład nie oznacza, że kancelarie AI powstaną w przeciągu najbliższych lat, jednakże prawnicy z pewnością powinni nauczyć się korzystać z narzędzi AI.

Dlaczego już dziś warto poznawać narzędzia AI?

Wyścig na dostarczenie najlepszej i najbardziej kompleksowej sztucznej inteligencji już się rozpoczął i nie ma co się łudzić, że zatrzyma się w połowie dystansu. Choć Elon Musk starał się wstrzymać na pół roku pracę nad AI, tak okazało się, że i on sam pracuje nad własną wersją LLM. To pokazuje, że narzędzia oparte o sztuczną inteligencję staną się niedługo standardem w wielu branżach.

Nauka tworzenia promptów, czyli zapytań dla sztucznej inteligencji będzie zdecydowanie pożądaną umiejętnością najbliższych lat. Korzystanie z narzędzi AI (oczywiście z głową) pozwoli także zaoszczędzić mnóstwo czasu, dlatego kancelarie prawne muszą przygotować się na rewolucję. Może nie w tym roku lub w przeciągu następnych dwóch, jednakże bramki już opadły, a konie poszły w galop. Głupio byłoby teraz wypaść z siodła przez brak umiejętności trzymania cugli, prawda? 😉